Возачите на автобусот не биле вработени, едниот немал ни сертификат за професинална компетентност

1 min read

Возачите на изгорениот автобус не биле вработени, едниот немал ни сертификат за професинална компетентност, изјави министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски.

„Едниот од возачите е невработен во компанијата, имал сертификат со важност до 11 месец 2023 година. Другиот возач не бил пријавен дека работи во ниту една фирма за да ја врши таа дејност. На вториот возач му бил истечен сертификатот 9 месец 2020 година“, кажа Бочварски.

Министерот за транспорт и врски отфрла и секаква одговорност на неговата институција во врска со случајот „Беса транс”.

– Од она што досега го истраживме внатре, нема ниту едно прекршување во Министерството за транспорт и врски, рече денеска Бочварски, одговорајќи на новинарски прашања во Владата.

Бочварски тврди дека за случајот „Беса турс” нема пропусти во Министерството за транспорт

www.slobodenpecat.mk

Претходно

НАТО ја предупреди Русија: Ќе платите ако ја нападнете Украина

Следно

Милевски: Италија е фаворит, но нè случајно Македонија e во баражот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian