ВИДЕО: Навивачите на Легија „го запалија“ стадионот на Лестер, па се тепаа со полицијата

1 min read

Навивачите на Легија Варшава предизвикаа големи нереди на „Кинг Пауер“ стадионот за време на натпреварот од Лигата на Европа помеѓу Лестер и полскиот тим.

Навивачите на Легија прво направија пиротехничко шоу поради што мораше да реагира обезбедувањето кои немаше шанси да им се спотивстави на полските фанови и поради тоа се вклучи и полицијата.

Појавувањето на полицајци на трибината ги разлути хулигаите кои тргнаа да се тепаат и со обезбедувањето и со полицијата.

Пиротехничко шоу на полските навивачи/ фото: EPA-EFE/TIM KEETON

Покрај тоа, полските навивачи се обидоа и да се пробијат до делот каде се наоѓаат и домашните навивачи, но не успеаја да го пробијат полицискиот кордон.

Според извештаите, има и полесно повредени, а Легија сигурно ќе биде казнета од УЕФА бидејќи станува збор за меѓународен натпревар.

На теренот, фудбалерите на Лестер славеа со 3:1 и се искачија на првото место во групата Ц пред Спартак Москва и Наполи кои имаат по седум.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Охрид СОС: УНЕСКО нема да ни го одземе статусот, сами ќе си го одземеме акопродолжиме вака

Следно

Анкета: 66 отсто од Грците поддржуваат вакцинацијата да биде задолжителна за одредени категории

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian