ВИДЕО | Мисовски: Парламентот има стабилно мнозинство и полноправно одлучува

1 min read

Минатата година граѓаните се изјаснија, ни дадоа мандат. Ви тврдам дека имаме парламентарно мнозинство и можеме полноправно да одлучуваме. Очекуваме Алтернатива да донесе позитивна одлука за коалицирање, но и без тоа имаме мнозинство. Или, ако кажеме обратно ВМРО ДПМНЕ и Левица немаат мнозинство, а тоа се виде при обидот за уривање на владата, вели за Утрински брифинг потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски.

-Извештајот за напредокот на Северна Македонија е добар и велам, како потпретседател на Собранието, дека 53 седници имаме одржани за 2,5 години и 73% од нив се затворени. Не беше лесно, но го завршивме. Имаме одреден сет закони кои не се донесени поради тоа што ги кочат опозициските партии. Таков е и законот за неработна недела. Се блокираат закони кои се од општ интерес, како законот за решавање на статусот на наставниците.

Проследете го целиот разговор во видеото

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Пет години од смртта на Фидел: На Куба отворен Центар посветен на Кастро

Следно

Фудбалерите вечерва ќе го добијат противникот во мундијалскиот бараж 

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian