Рецепт: Смути со јаболка и бадеми

1 min read

Есенско смути со јаболка во кое ќе уживате.

Состојки:

– 1 големо јаболко

– 125 мл млеко

– 85 гр јогурт

– 5-6 бадеми

– мед или јаворов сируп по вкус

– Цимет

Подготовка:

Јаболкото излупете го, исечете го на ситни коцки и ставете во блендер.

Додадете млеко, јогурт, бадеми, засладувач по желба и измешајте до саканата густина.

Истурете во чаши, посипете со цимет и послужете веднаш.

Наместо цимет, можете да користите кардамон.

Пријатно!

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Дневен хороскоп за 26 ноември: Размислете ги однапред чекорите

Следно

Канје жали за своето политичко минато

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian