Комерсант: Путин не може да убеди никого дека нема политика во цената на гасот

2 mins read

Србија, чиј договор за набавка на руски гас истекува на крајот на годината, би можела уште половина година да ја задржи цената од 270 долари за 1.000 кубни метри, што е најмалку трипати поевтино од сегашните цени на берзата. во Европа, пишува Комерсант, но и додава дека тоа е привремена мерка.

Во текстот посветен на средбата на претседателите на Русија и Србија, Владимир Путин и Александар Вучиќ, во Сочи, московскиот весник наведува дека значајната разлика во цената на гасот за Србија и другите во Европа се објаснува со тоа што Белград целосно ја зачувал поврзаноста цената на гасот со цената на нафтата.

„Комерсант“ наведува дека „Газпром“ не сакал да ги коментира деталите од долгорочниот договор со Србија, но наведува дека сегашната цена одговара на просечната извозна цена во Европа за 2021 година.

Весникот го цитира аналитичарот Дмитриј Марченко од агенцијата „Фич“, кој смета дека цената по која некои купувачи купуваат гас зависи од „дали Москва го доживува овој или оној режим како пријателски“.

„Затоа, на пример, Молдавија во октомври платила за гас неколку пати повеќе од Србија“, изјави Марченко.

Според неговата проценка, ако се тргне од сегашната цена на нафтата и 100% обврзувачка за нафтата во договорот, гасот треба да ја чини Србија околу 350 долари за 1.000 кубни метри. Тоа значи, смета Марченко, дека на Гаспром ќе му недостасуваат околу 50 долари за секои 1.000 кубни метри, или 150 милиони долари годишно.

„За руски монополист каков што е „Гаспром“ тоа е капка во морето“, заклучи Марченко.

Во вториот текст, во извештајот од средбата на двајцата претседатели, Комерсант пишува дека Вучиќ го добил она за што дошол во Русија.

„Ако претседателот на Србија не беше убеден дека ќе го добие она што го сака, немаше така јавно да ја стави „главата на трупец“ во разговорот со Путин“, пишува весникот.

Напоменувајќи дека Путин му посакал на Вучиќ успех на изборите, Комерсант наведува дека рускиот претседател сега не може да каже дека во цената на гасот нема политика, туку само економија. Примерот со „Србија и со Белорусија нема да го потврдат тоа“, додава весникот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Возачите на БМВ се најагресивни во сообраќајот, покажува истражување

Следно

Спасовски: Буџетот на МВР за 2022 година е 10,4 милијарди денари, испланирано е зголемување на платите на полицајците

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian