Италијански уметник се бори против расизмот претворајќи кукасти крстови во колачи

2 mins read

Свастиките на ѕидот стануваат џиновски колачи со виолетова глазура, а зборовите „мојот Хитлер“ се претвораат во „мои мафини“. Сето ова во еден ден го прави италијански уметник кој се бори против расизмот претворајќи ги грдите графити во храна.

„Се грижам за мојот град заменувајќи ги симболите на омраза со вкусни нешта за јадење“, вели 39-годишниот уметник, чие вистинско име е Пјер Паоло Спинаце, а чие професионално име Цибо – италијански збор за храна.

Неодамна, еден од неговите 363.000 следбеници на Инстаграм го предупреди дека има кукасти крстови и расни навреди во мал тунел на периферијата на Верона.

Тој се појави со препознатлива сламена капа и ѓердан од полнети колбаси. Извади вреќа со боја со спреј и се фати за работа.

Дамките ги прекри со сјајно парче пица и салата од капрезе – моцарела, домати и босилек. Свастиката е претворена во огромен црвен домат. Додека тој создавал мурали во тунелот, за што според цртежот му биле потребни околу 15 минути, луѓето гледале од автомобилите низ прозорците и мавтале.

Еден наставник по уметност го спуштил прозорецот за да ја пофали неговата работа.

Во последниве години, групите за човекови права предупредуваат на растечкиот расизам во Италија по масовната имиграција од Африка.

Фашистичката култура и воениот диктатор Бенито Мусолини сè уште има солидно јадро на обожаватели.

Како што стана локална славна личност во Верона, стекна и непријатели: „Цибо, спиј со запалени светла!“ некој испрскал со спреј на ѕидот. Тој ја претвори заканата во состојки за рецептот за њоки.

„Справувањето со екстремистите никогаш не е добро затоа што тие се насилни луѓе, тие се навикнати на насилство, но тие се и кукавици и многу глупави“, вели Спинаце.

„Важно е повторно да се откријат вредностите што можеби сме ги заборавиле, особено антифашизмот и борбата против тоталитарните режими кои произлегуваат од Втората светска војна“, рече тој. „Треба да се потсетиме на тие вредности“.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

ВИДЕО | Тереза Кесовија им испеа шансона на Французите, претседателот Макрон воодушевен од неа

Следно

Возачите на БМВ се најагресивни во сообраќајот, покажува истражување

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian