Ескобар: БиХ има корупциски, а не етнички проблем

5 mins read

Босна и Херцеговина нема етнички, туку проблем на системска корупција, изјави , американскиот специјален пратеник за Западен Балкан, Габриел Ескобар

„Да бидам искрен, проблемот во БиХ не е етничката, туку системската корупција и недостатокот на кредибилитет на политичките актери кои влијаат на способноста на државните институции да функционираат правилно“, рече Ескобар

Габриел Ескобар / Фото: Архива на Слободен Печат

Затоа, Ескобар, претставник назначен од владата на американскиот претседател Џо Бајден ова лето, е повеќе загрижен за демографските и економските тешкотии во БиХ отколку за етничките прашања.

Спротивно на работата на западноевропските политичари кои се залагаат за напуштање на етничките критериуми во БиХ, како германските социјалдемократи, чиј лидер ќе биде новиот канцелар, американскиот пратеник нагласува дека структурата со три конститутивни народи останува „основата на американската политика во БиХ“.

„Политичкиот консензус може да се постигне со ограничени реформи, а не со промена на структурата на Дејтон“, рече Ескобар, нагласувајќи дека САД во моментов работат со политичките актери во БиХ за промена на изборниот закон за да ги задоволи сите три народи во БиХ.

Досега бошњачките гласачи трипати го избраа Жељко Комшиќ за хрватски член на Претседателството на БиХ, а двапати партиите за кои гласаше огромното мнозинство хрватски гласачи беа исклучени од извршната власт на Федерацијата БиХ, пишува Хина.

Жељко Комшиќ

„Мораме да имаме енергично и политички активно хрватско население во БиХ. „Без тоа Дејтон нема да успее, така што нашата цел е да обезбедиме тие да се чувствуваат безбедно, удобно и економски одржливо во БиХ“, рече американскиот пратеник.

 

Милорад Додик
Милорад Додик / Фото: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Додик не е единствениот, но тој е најактуелниот проблем

Притисокот врз политичарите во БиХ да ги прифатат реформите треба да дојде од граѓаните и избирачите  смета Ескобар.

„Важно е тие да изберат политичари кои сакаат да постигнат решенија што ќе одговараат на сите во земјата, не само на нивните партии туку и на народот“, рече дипломатот кој служеше во Србија, БиХ и Црна Гора кон крајот на 1990-тите.

Притисокот може да се постигне и со санкции, но Ескобар нагласува дека „не сака да зборува за нив бидејќи не сака регионот да добие впечаток дека САД првенствено се занимаваат со санкции“.

„Санкциите постојат, но тие нема да бидат насочени кон Република Српска и Федерацијата или нивните граѓани, туку кон корумпирани поединци“, рече Ескобар, кој ја посети БиХ неодамна и се состана со политичките претставници таму.

Во пресрет на тоа патување, тој го обвини српскиот член на претседателството, Милорад Додик, дека корупцијата ја задсркива предизвикувајќи криза во БиХ.

Тој во разговор за Хина објасни дека Додик, кој се обидува да ги ослабне централните институции на БиХ, „не е единствениот, туку е најактуелниот проблем“ во таа земја.

Западен Балкан што поскоро ќе влезе во ЕУ

На прашањето дали Вашингтон разговара со западноевропските земји за потребата од забрзување на процесот на проширување на ЕУ, Ескобар рече дека „тие постојано зборуваат за тоа“.

На неодамнешниот состанок на земјите од „Квинта“, формат кој ги обединува Соединетите држави, Велика Британија, Италија, Франција и Германија, едногласно беше заклучено дека шест земји од Западен Балкан „мора да станат дел од ЕУ што е можно поскоро“, рече тој.

Министрите за европски прашања на земјите-членки на ЕУ постигнаа политички договор за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија во март 2020 година, но тоа до денес не е постигнато.

Некои аналитичари тврдат дека на тој начин ЕУ ги оставила на цедило тие две земји, особено Северна Македонија, која се согласила да го смени името поради грчката блокада, за што не била наградена ниту со отворање преговори.

Аналитичарите сметаат дека тоа е дел од причината за тешкиот пораз на владејачката, проевропска партија на премиерот Зоран Заев на локалните избори минатиот месец. Скопје е во расправија и со Бугарија за јазични прашања, потсетува Хина.

„Се надеваме дека ќе го забрзаме процесот на проширување и ќе разговараме за тоа со западните земји“, рече Ескобар, кој верува дека Албанија и Северна Македонија, по Хрватска, ќе бидат следната успешна приказна на „европските интеграции“.

Ескобар повтори дека регионот бележи голем економски раст, два до три пати побрз од Западна Европа.

„На Европа ќе и треба таков раст, а на регионот ќе и треба Европа да го продолжи. Затоа, проширувањето е прашање на време, а не дали вратата е отворена“, рече Ескобар.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Фудбалерите вечерва ќе го добијат противникот во мундијалскиот бараж 

Следно

Идеална напивка за диета од само две состојки: Верувале или не, има нула калории!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian