Живот или „Squid Game“: Северна Кореја осуди лице на смрт заради шверц на популарната серија

3 mins read

Северна Кореја удира силно и крајно по луѓето кои го шверцуваат, дистрибуираат или гледаат Нетфликс хит шоуто „Squid Game“ – со одземање на нивните животи!

Според извештајот на Радио Слободна Азија, во кој се цитирани неименувани извори во Северна Кореја, млад човек кој ја шверцувал и продавал драма серијата е осуден на смрт со стрелање, а најмалку еден средношколец кој купил УСБ-уред што го содржел шоуто е осуден на доживотен затвор.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SADIQ (@sdq__3)

Уште шестмина средношколци кои го гледале шоуто се осудени на пет години тешка работа, нивните претпоставени биле казнети, а наставниците и училишните администратори биле отпуштени и можеби ќе бидат протерани да работат во оддалечените рудници.

„RFA“, која е непрофитна информативна услуга финансирана од американска влада и служи на публиката во Азија, вели дека нејзината цел е да „обезбеди точни и навремени вести и информации за азиските земји чии влади го забрануваат пристапот до слободниот печат“.

„Сето ова започна минатата недела кога еден средношколец тајно купи USB флеш драјв што ја содржеше јужнокорејската драма „Игра со лигњи“ и ја гледаше со еден од неговите Најдобрите пријатели на часот. Пријателот им кажал на уште неколку ученици, кои се заинтересирале и тие го споделиле флеш-уредот со нив. Студентите беа фатени од владините цензури по дојава“, изјави изворот за „RFA“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @067sqm

Ова е прв пат севернокорејската влада да казнува малолетници според законот со кој се казнува дистрибуција, гледање или чување на медиуми од капиталистички земји како Јужна Кореја и САД, соопшти RFA.

„Владата многу сериозно го сфаќа овој инцидент, велејќи дека се занемарува образованието на учениците“, изјавува изворот на „RFA“.

Минатиот месец, државната севернокорејска пропагандна веб-страница објави дека драмата на Нетфликс нагласува како Јужна Кореја е место каде што „корупцијата и неморалните никаквци се секојдневие“. Еден од ликовите на серијата беше дезертер од Северна Кореја, чија приказна го истакна нејзиното напорно бегство од земјата.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Се јави „осмиот патник“ Шади Салех: Немам ништо со несреќата, по грешка ме ставиле на списокот

Следно

Заев заминува, Алтернатива влегува во Влада?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian