ВИДЕО | Во експлозија во рудник во Русија загинаа 52 лица, меѓу кои и шестмина спасувачи

1 min read

Во експлозијата во руски рудник загинале 52 лица, меѓу кои 6 спасувачи, пишува RT.

Несреќата се случила во рудник за јаглен во областа Кемерово, во руски Сибир, соопштил регионалниот истражен комитет.Во тек е операција за евакуација во рудникот Листвијазнаја и од окното се извлечени 70 рудари, соопштил Комитетот.

Подоцна во текот на денот, спасувачите морале да ја прекинат потрагата поради опасност од дополнителни експлозии.

„Според прелиминарните податоци, голем број работници се затруени од чад“, се вели во соопштението на Комитетот.

Во меѓувреме, новинската агенција Интерфакс, повикувајќи се на службеник во рудникот, јави дека не се знае каде се 75 рудари.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Реклама го „запали“ интернетот: Дедо Мраз со ковид-пропусница (ВИДЕО)

Следно

ВИДЕО: Бугарската Итна помош објави снимка од автобусот во пламен

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian