Спасовски: Шпекулациите за туби со гориво во автобусот ѝ штетат на истрагата

1 min read

Шпекулациите во јавноста за туби со бензин, пиротехника и така натаму само штетат на истрагата, не помагаат. Според моите сознанија, коишто ги имам, воопшто не станува збор за туби со бензин коишто можат да бидат причина за несреќата, истакна министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во изјава за бугарската БТВ.

Тој додаде дека „длабоко верува“ во истражните органи на Бугарија.

– Оставаме истрагата да ги утврди сите факти и секако најрелевантните податоци треба да дојдат од државните органи на Бугарија. Ние треба да ја утврдиме причината за сообраќајната незгода, дали е тоа од човечки фактор или е некаков технички пропуст на возилото, наведе Спасовски.

Министерот Спасовски посочи дека Царинската управа вчера презема активности во однос на расчистување на постапките, при што двајца цариници се суспендирани и спроведена е дисциплинска одговорност за раководителот.

– Потребна е детална истрага и кривична одговорност за секој еден кој учествувал во вакви дејствија, додава Спасовски.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Путин го разреши директорот на затворската служба поради скандалот со измачување на осуденици

Следно

Менаџерот на Арсенал, Артета: Би сакал да соработувам со Венгер

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian