Реката Серава – секој ден позагадена и со помалку вода

1 min read

Локалните жители на скопската населба Радишани реагираат на загадувањето на реката Серава – реката која во минатото беше препознатлива по поројната чиста и бистра вода. 

-Серава,,,,Секое сабајле ја преминувам преку мовчево,и секој ден ми се чини е се позагадена, се помалку вода, а се повеќе во неа стари предмети. Во моето детство токму тука правевме брани од камења и се бањавме во чистата и бистра Серава..Каде отиде тоа време и како изчезнаа нормалните луѓе, се сеќава и прашува еден скопјанец од овој дел на градот кој сподели и фотографии од денешната состојба на реката. 

Извор: skopjeinfo.mk

Претходно

Наместо обезбедување попусти за Black Friday, на 26 ноември под слоганот „Giving is the new black”, dm ги заменува попустите со хуманитарна донација!

Следно

Градот Скопје ќе додели парична помош за семејствата на загинатите во автобуската несреќа 25.11.2021

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian