Нов дебакл во квалификациите за СП, 11 пати се тресеше македонската мрежа

1 min read

Денеска во својот петти натпревар од квалификациите за пласман на Светското првенство, најдобрата македонска женска фудбалска репрезентација во Скопје на ФФМ Тренинг центарот загуби со високи 0:11 од Северна Ирска.

Сите дилеми беа решени уште во првото полувреме кога противникот имаше предност од убедливи 0:7.

Мегил четирипати се запиша во листата на стрелците (11`, 42`, 73`, 90`), хет-трик запиша Фурнс (4`, 16` пенал, 68`), а по еденн гол имаа МекКена (10`), Вејд (26`), МекГвинес (33`) и Холовеј (90+1`).

Тоа беше четврти пораз за избраничките на селекторот Кирил Изов во квалификациската група „Д“ за моментно четврто место со три бода, колку и Луксембург на четвртото место, на дното е Летонија (0).

Северна Ирска стигна до третиот триумф за трето место со 10 бодови, колку што имаат и Австријките како второпласирани, а лидер е Англија со 12.

За четири дена следува возвратната пресметка помеѓу репрезентациите на Северна Ирска и Македонија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Синот на возачот тврди дека името на Шади Науф ал Садех го видел на списокот на преживеани во болницата

Следно

ВИДЕО: Румен Радев зеде гитара в раце и запеа, победата ја прослави со песна

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian