Детектираниот нов сој на корона претставува загриженост во Јужна Африка

1 min read

Научниците од Јужна Африка во четвртокот рекоа дека регистрирале нов сој на Ковид-19 со повеќе мутации, обвинувајќи го за зголемениот број на заразени.

„За жал, откривме нов сој што предизвикува загриженост во Јужна Африка“, рече вирологот Тулио де Оливеира на прес-конференција.

Сојот, наречен со научно нумеролошко име B.1.1.529, „има многу голем број мутации“, рече тој.

„За жал, тој предизвикува нови инфекции“, додаде Оливеира.

Сојот бил забележан и во Боцвана и Хонг Конг меѓу јужноафриканските патници, тврди тој.

Тамошниот министер за здравство Џо Фала рече дека новиот сој е „прашање за сериозна загриженост“ и стои зад „експоненцијалното зголемување на бројот на заразени, што го прави голема закана“.

Дневниот број на заразени во Јужна Африка се искачи на повеќе од 1.200 во средата, што претставува зголемување за околу сто случаи овој месец.

Пред откривањето на новиот сој, властите предвидуваа дека четвртиот бран ќе започне да ја погодува Јужна Африка од средината на декември, поттикнат од патувањата пред сезоната на годишни одмори.

 

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Народниот шампион направи неверојатен гест: Двејн „The Rock“ Џонсон го подари својот сопствен Форд на фан

Следно

Се јави „осмиот патник“ Шади Салех: Немам ништо со несреќата, по грешка ме ставиле на списокот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian