Вучиќ: За секое првородено дете ќе даваме по 2.550 евра

1 min read

Новата демографска мерки во Србија е зголемување на финансиската поддршка на семејствата за првороденото дете од 100.000 на 300.000 динари (2.550 евра), изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Тој рече дека се договорени мерки за поттикнување на наталитетот во Србија како дел од демографска политика.

– Полека исчезнуваме како народ, не има се помалку, а податоците покажуваат дека наталитетот е нешто над 1,5, а потребно е за едноставна репродукција 2.15. Сите светски експерти размислуваат за овој проблем со децении. Ние старееме и нашиот економски напредок ќе зависи од тоа колку ќе успееме да обезбедиме напредок на нашата нација со подобри мерки, додаде тој.

Од 1 јануари секое првородено дете наместо 100.000 од државата ќе добива по 300.000 динари. Според него, тоа е првата мерка што треба да ги поттикне мајките, а ќе се комбинира и со многу други мерки.

Што се однесува до второто и третото дете, Вучиќ потсети дека досега правило било за второ дете помошта од две години следи 10.000 месечно, за трето дете 12.000 динари месечно 10 години, а за четврто 10 години. 18.000 динари месечно.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Меси: Барселона не беше фер кон Куман

Следно

Сума која не е релативна: 11 милиони евра за ракопис од Ајнштајн со теоријата на релативност

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian