Седницата на бугарската влада започна со едноминутно молчење

1 min read

На денот на национална жалост, седницата на преодната влада на Бугарија започна со едноминутно молчење, пренесува БТВ.

Премиерот на Бугарија Стефан Јанев соопшти дека ова е денот кога се сеќаваме на жртвите – девет бугарски државјани кои загинаа во пожарот во домот за стари лица во селото Ројак, Варна и државјаните на Република Северна Македонија кои загинаа во автобуската несреќа на автопатот Струма.

Во време на тешкотија, да го изразиме нашето сочувство за членовите на семејствата и роднините на жртвите, кажа Јанев.

Знамињата на државните институции, вклучително и пред зградата на Советот на министри на Бугарија, се спуштени на половина, во чест на жртвите од селото Ројак и од автопатот Струма.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ѓоковиќ годинава заработи највеќе од наградите на турнирите

Следно

Медицински џем – спас за цревата, природен лек за тврда столица и запек

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian