Меси: Барселона не беше фер кон Куман

1 min read

Роналд Куман на почетокот од ноември доби отказ од Барселона по лошиот старт на сезоната, а тој потег на каталонскиот тим не му се допадна на Лионел Меси.

Меси и Куман минатата сезона соработуваа заедно во Барселона и го освоија кралскиот куп, но изминатото лето поради катастрофалната полиција, Лионел Меси си замина од „Камп Ноу“бидејќи неговиот нов договор не можеше да биде регистриран во Ла Лига. Но, Меси кој сега игра за ПСЖ, нема лошо мислење за Куман.

– Секогаш работите не завршуваат фер за тренерите. Исходот не беше фер за Куман, за Валверде… Кога ќе дојдат лошите резултати, најлесно е да се впери прстот во тренерот и да се замени,  а притоа не се обвинуваат играчите. Куман во Барселона дојде во многу тежок период за клубот бидејќи многу играчи си заминаа од Барса. Сепак, успеа да „открие“ мнигу млади фудбалери. Најлесно е да се обвини тренерот за сè, но од друга страна и самите тренери тоа го знаат  – изјави Меси за „Мундо Депортиво“.

На местото на Куман, Барселона на клупата го донесе поранешниот капитен кој играше заедно со Лионел Меси, Чави Ернандез.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Општина Охрид најави сеча на 65 дрвја во центарот, екологистите реагираат: Зарем сите се болни?

Следно

Вучиќ: За секое првородено дете ќе даваме по 2.550 евра

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian