Џеј Зи стана најноминираниот изведувач во историјата на наградите Греми

4 mins read

Џеј Зи стана најноминираниот изведувач во историјата на наградите Греми, откако доби три номинации во вторникот.

Раперот и бизнисмен наиде на ова препознавање со неговото гостување на „Донда“ од Је (порано познат како Канје Вест), кој е во трката за албум на годината, како и албумот „Егзодус“ на починатиот рапер „DMX“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by JAY-Z (@jayzz_official)

Џеј Зи сега има 83 номинации на негово име со 23 победи, вклучувајќи ги и онаа за најдобар урбан современ албум за „Everything Is Love“ во 2018 година и четири победи за најдобра рап песна. Тој претходно беше изедначен во 80 номинации со легендарниот продуцент и композитор Квинси Џонс.

Пол Макартни претходно ја делеше титулата за втор најноминиран уметник со Бијонсе, сопругата на Џеј Зи. Поранешниот музичар на „Битлси“, сепак, во вторникот освои две номинации во категоријата рок, поттурнувајќи го Квинси Џонс и единствено заземајќи го второто место со 81 номинација.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by JAY-Z (@jayzz_official)

Џеј Зи го освои своето прво Греми во 1999 година, освојувајќи ја наградата за најдобар рап албум за неговиот втор албум „Vol. 2 … Hard Knock Life“. Но, раперот го бојкотираше шоуто за награди бидејќи „DMX“ не беше номиниран и покрај тоа што имаше два албуми број еден таа година.

Џеј Зи не се врати во шоуто сè дури до 2004 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by JAY-Z (@jayzz_official)

„Не се вратив до… 2004 година кога една убава, млада дама која многу ја сакам имаше соло албум… убавата госпоѓица Бијонсе. И сфатив: „Човеку, уметноста е супер субјективна и сите даваат се од себе, а Академијата, тие се луѓе како нас и гласаат за работи што им се допаѓаат и тоа е субјективно“, рече Џеј Зи кога го објасни крајот на својот бојкот во 2018 година пред публиката во која беа Квинси Џонс, Тина Феј, Џери Сајнфелд, Диди и Бијонсе, која Дејвис ја нарече „првата дама на музиката“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by JAY-Z (@jayzz_official)

Минатата година Бијонсе стана најодликуваната жена во историјата на Греми наградите. 39-годишната суперѕвезда беше и најноминиран уметник на 63-та годишна церемонија. Таа освои четири од нејзините девет номинации, со што го достигна бројот на постигнувања на кантри пејачката Алисон Краус кој претходно го држеше рекордот со 27 победи.

Бијонсе ги освои наградите за најдобро музичко видео за „Brown Skin Girl“ и најдобра „R&B“ изведба за „Black Parade“. Таа, исто така, доби два трофеи – најдобра рап изведба и најдобра рап песна – за нејзиното парче „Savage“ за Меган Ди Сталион.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by JAY-Z (@jayzz_official)

Оваа година, американскиот музичар Џон Батист собра најмногу номинации (11) во неколку жанрови, вклучувајќи и „R&B“ и џез. Батист е исто така кандидат за двете најголеми награди на вечерта албум на годината и рекорд на годината.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Вархеји: БиХ ќе остане без финансиска помош, ако продолжи блокадата на државните институции

Следно

Ограбен доставувач на приватна пошта

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian