Бугарски експерти се сомневаат: Причините за несреќата на автопатот Струма ќе останат тајна

2 mins read

Претседателот на Бугарското здружение на возачи (БОШ) Христо Радков изјави дека вчера бил во близина на македонскиот автобус кој изгоре и во кој загинаа 46 лица, а 7 ја преживеаја несреќата. Според него, причините за тешката несреќа ќе останат тајна.

„Сакав индиректно да видам што можеме да претпоставиме. Во моментов само нагаѓаме, така што ќе остане до крај, бидејќи автобусот изгоре. Ако прашате колку брзо возел, не можеме да кажеме. Тахографот е целосно изгорен, телата се многу јагленосани, што значи дека возачот, дури и да имал срцев удар – не можеме да дознаеме, бидејќи не може да се изврши обдукција“, објасни вештакот за патишта во етерот на BulgariaOnAir.

Според Радков, самата несреќа не е толку тешка, а од пожарот доаѓаат многу жртви. За него големо прашање е што го предизвикало пожарот.

„Очевидци велат дека слушнале експлозија. Маслото не предизвикало таков пожар, со него горело нешто друго“, рече претседателот на БОШ.

„Има многу начини да се запали автобус, но ова е нов автобус направен од незапаливи материјали – нешто таму гореше многу силно“, додаде Радков.

Според Димитар Ганчев од Интернет-друштвото „Бугарија“, самиот пат ги доведува во заблуда возачите, бидејќи десната заштитна ограда се врти под поголем агол од самиот свиок.

„Човек ја губи ориентацијата каде е во однос на десниот колосек на патот. Воден од неговата десна граница, се греши каде почнува и каде завршува кривината. Вртењето почнува порано и е поостро, човек сака да го пресече, врти и поминува многу блиску до заштитната ограда. Потоа патот ве води да свртите порано отколку што треба“, објасни Ганчев.

„Овој пат е пуштен во употреба пред 15 години и со оглед на тоа што нема други инциденти – не е до патот“, нагласи претседателот на БОШ.

Радков би ја насочил истрагата кон расветлување на причината за пожарот.

„Што го предизвика овој голем пожар? Не може да е од нафтата. Многу е лесно да се проучат металните материјали кои се подебели за да се разбере температурата на пожарот. Но, многу се сомневам дека некој ќе го изведе тоа“, рече експертот за патишта.

ФОТО+ВИДЕО | ВО ЖИВО: Сите информации за тешката сообраќајна несреќа во Бугарија

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Човек кој невин поминал 40 години во затвор, конечно ослободен

Следно

Лекарите објаснуваат: Зошто природно стекнатиот имунитет не е еднакво силен како вакцината против ковид-19?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian