ВИДЕО | Бугарски „Капитал“: Трагедија на „Струма“ – 45 загинати во државата со некои од најопасните патишта во Европа

3 mins read

Регионалната министерка Виолета Комитова веќе најави дека е формирана комисија која ќе изврши проверка на тротоарот, патната сигнализација, системите за задржување, хоризонталните ознаки и ќе поднесе извештај за состојбата на делницата во рок од 5 дена по приемот на местото на несреќата, објави софиски „Капитал“.

Според брзиот увид на ПВР, конкретната делница, немала концентрација на сообраќајни незгоди.

Делници со концентрација на сообраќајни незгоди за 2020 година според податоците на МВР на територијата на округот Перник се делницата од автопатот Струма и патниот правец И-1 Софија – Кулата, што се совпаѓа со патната клучка „Даскалово“ на магистралниот пат „Струма“.

Магистралниот пат Струма најверојатно ќе остане затворен на оваа делница барем до утре.

Станимир Станев, директор на Генералниот директорат на Националната полиција за БТВ изјави дека на местото на несреќата немало друг автобус. Според првичната верзија, тој удрил во тротоарот, а потоа – во заштитната ограда.

Возачот починал на лице место. Не се знае дали возилото се запалило по несреќата или поради неа. Се истражуваат две водечки верзии – човечка грешка на возачот на автобусот и ненадејна техничка неисправност.

Има и неофицијални верзии, од кои едната е поврзана со ознаките на патиштата. Идејата е непосредно пред тоа автопатот да има три активни ленти без да се наведе зошто и наеднаш најдесната, во која треба да се движат автобусите, се претвора во кривина. Возачот можеби се изненадил и направил остар маневар (видете го видеото од конкретниот дел подолу).

Другата верзија е дека ударот на заштитната ограда предизвикал искри што го запалиле автобусот – на снимката од местото на несреќата има долги делови од патот што ги нема заштитната ограда по ударот. Во врска со тоа, „Капитал“ добил неофицијални информации, според кои најверојатно автобусот бил опремен со дополнителни резервоари за гориво – во Турција цените на бензинот и дизелот се за половина пониски и се чини дека тоа е вообичаена практика за превозниците да прават такви пренаплаќања. Обвинителите веќе ја потврдија верзијата за експлозијата во автобусот – нешто што тешко може да се случи во присуство само на дизел.

Градоначалникот на Перник, Станислав Владимиров изјави дека е скинат 50-метарски дел од заштитната ограда. Тој посочи и дека делницата е една од најтешките во магистралната патна мрежа.

Димитар Ганчев корисник на Фејсбук од Бугарија, го доловува патот на местото на несреќата кој вели дека го оди секој ден обично во темница, на враќање дома.

-Има две делници во кои сум многу внимателен. Инаку, патот таму е во перфектна состојба, но практично сум сигурен дека возачот тргнал по десната гранична линија и немал време да сфати дека оди кон паркинг. Сум имал барем 5-6 блиски разминувања со оваа заштитна ограда од веројатно 1000 поминувања. Знам дека е таму, знам дека има проблем во темнината да се процени растојанието помеѓу неа и платното, а сепак ми се случило да поминам низ обележаниот дел, вели тој.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

За што си завидуваат хороскопските знаци еден на друг: Ракот е добар слушател, Вагата секогаш наоѓа рамнотежа…

Следно

Панчев: Без тие неколку таленти, тешко дека Македонија би ги имала овие добри резултати

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian