„Фајзер“ тврди дека нивната вакцина дава силен имунолошки одговор кај децата на возраст од 12 до 15 години

1 min read

 Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ денеска објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 давала силен имунолошки одговор против болеста за време на истражувањето кај деца на возраст од 12 до 15 години, пренесува Ројтерс.

Британските медиуми пренесувајќи го ставот на компанијата наведуваат дека две дози од вакцината на Фајзер се 100 отсто ефикасни против Ковид-19, врз основа на мерењата направени четири месеци по примањето на втората доза.

„Фајзер“ планира, по анализата на долгорочните податоци, да аплицира за целосно одобрување на вакцината за оваа возрасна група во САД и ширум светот.

„Фајзењр и БиоНТек“ ќе бараат одобрение за доза од 30 микрограми, за деца од 12 години и постари.

Досега, вакцината беше одобрена од американската Агенција  за храна и лекови (ФДА), но само за итна употреба на возраст од 12 до 15 години, додека целосна дозвола беше дадена за лица на возраст од 16 и повеќе години.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Директор на бугарската полиција: Загинаа 12 деца, меѓу кои и двајца близнаци

Следно

Заев за Утрински брифинг: Страшна трагедија, сочувство до сите граѓани

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian