ВИДЕО | Автомобил влета на божиќна парада во Висконсин: Најмалку 5 загинати и 40 повредени, меѓу кои и деца

2 mins read

Најмалку пет лица загинаа, а повеќе од 40 се повредени кога автомобил со полна брзина влета во толпата на божиќната парада во градот Вокиша, во американската држава Висконсин.

Полицијата соопшти дека лицето кое се смета за одговорно за инцидентот е во притвор, додека возилото било пронајдено на 32 километри одалечено од местото на настанот.

„Возилото удрило во повеќе од 20 луѓе. Меѓу повредените има и деца, а неколку смртни случаи се последица на овој инцидент“, соопшти полицијата

Во обид да се спречи газењето на луѓето еден од полицајците пукал врз луѓето Засега не е познато дали инцидентот е поврзан со тероризам.

 

Локалните медиуми објавија дека Службите за итни случаи префрлиле 11 возрасни и 12 деца во шест болници во областа и дека семејствата и пријателите транспортирале многу повеќе во болниците во Висконсин.

Детската болница во Висконсин на „Твитер“ објави дека примила 15 пациенти, но не пријавила смртни случаи.

 

На видеото објавено на Интернет се гледа црвено спортско теренско возило кое поминува низ парадата, налетувајќи на повеќе од десет луѓе пред толпата да истрча од тротоарот за да им помогне на повредените.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Во Грција од денеска построги мерки за невакцинираните

Следно

Нема специјалисти, а казните за матичните лекари „специјални“!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian