Кумот на Веља Невоља веќе убил дваjца свои кумови

1 min read

Врската меѓу Вељко Беливук и неговата десна рака Марко Миљковиќ-Месарот неколку месеци пред нивното апсење воопшто не била кумска, како што беше претставено во јавноста, пишува „24.седам“.

Миљковиќ планирал ликвидација на својот шеф со што би го довел на чело на кланот.

Познато е дека Беливук и Миљковиќ имале многу нарачки од самиот врв на „кавачкиот клан“ за кој наводно се занимавале и заедно планирале да се ослободат од водачот на овој клан Радоје Звицер. По меѓусебната омраза кон Звицер, тие се свртеа еден против друг.

Миљковиќ го подготвувал теренот да ја преземе челната позиција во кланот, најмногу незадоволен од сумата на пари што ја добил при делењето на пленот со Беливук. Околу себе собрал неколку од најважните соработници на кои Беливук можел да се обложи, убеден во нивната лојалност и на тој начин смислил „пеколен план“ кој бил саботиран со апсењето на целиот клан.

Миљковиќ има историја кога се во прашање кавгите со кумовите и најдобрите пријатели, тој веќе убил двајца свои кумови – каратистот Властимир Милошевиќ и Мирко Којиќ Која.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Скопје вечерва е петта најзагадена метропола во светот, Тетово како Делхи

Следно

Директор на бугарската полиција: Загинаа 12 деца, меѓу кои и двајца близнаци

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian