Ким ја „освојува“ вселената: Нов план на Северна Кореја

4 mins read

Главните играчи во воздушниот сектор на Северна Кореја минатата недела се собрале за да разговараат за плановите за „мирен развој на вселената“ и како да се поврзат новото истражување на сателитската технологија со економскиот раст, објавија државните медиуми во неделата, бидејќи останува загриженоста за потенцијалните воени апликации и вселенската програма на земјата.

Настанот доаѓа откако лидерот Ким Џонг Ун во јануари нареди развој на воен извидувачки сателит, откако Јужна Кореја минатиот месец лансираше вселенска ракета.

Севернокорејската пропаганда за промовирање на воздушниот сектор е во пораст во последниве години, а Пјонгјанг од 2014-та година одржува „Симпозиум за вселенска наука“.

Државните медиуми ја криеја веста за настанот во 2018 година во услови на тековни разговори за денуклеаризација со Вашингтон, откако Советот за безбедност на ОН (СБОН) усвои санкции во 2016 година, поврзувајќи ја вселенската програма на Северна Кореја со нејзините капацитети за балистички ракети.

Според Корејската централна новинска агенција (KCNA), студенти и инженери од Универзитетот Ким Ил Сунг, Универзитетот за технологија Ким Чаек, Државната академија на науките и други организации присуствуваа на конференција за вселенски науки од 17-19 ноември.

Тие, наводно, разговарале за нови истражувања како дел од плановите за производство и лансирање на повеќе сателити, вклучувајќи истражување на камери, радари, комуникациски и погонски технологии.

„Симпозиумот е погоден за самоуверено лансирање на нашиот план за развој на вселената во согласност со позитивните меѓународни напори за развој и користење на вселената, заедничкото богатство на човештвото и за развој на економијата на земјата“, соопшти KCNA.

Сателитот на Ким

Извештајот не открива никакви ажурирања за работата на воениот извидувачки сателит на Ким Џонг Ун, кој тој го нарачал како дел од петгодишниот план за развој на војската, а главно се фокусирал на еколошки апликации како што е употребата на сателитски снимки за следење на шумите и климатските опасности. .

Северна Кореја откри дека работата на воената страна на нејзиниот авијациски сектор била активна дури во октомври, накратко прикажувајќи ја сателитската технологија на ракетната изложба во Пјонгјанг.

Но, последниот голем настан во технологијата за лансирање во вселената беше на крајот на 2019 година. Тој месец, се чинеше дека Националната одбранбена академија на науките извршила два теста на ракетни мотори на локацијата за лансирање на сателитот Сохае, веројатно како дел од плановите за лансирање воен сателит или подобрување на технологијата за интерконтинентални балистички ракети (ICBM) во земјата.

Пјонгјанг последен пат лансираше сателит во вселената во февруари 2016 година, а подоцна ги разгледа плановите за повеќе лансирања бидејќи го забрза развојот на нова „база за тестирање на вселенската средина“ веднаш до Контролниот центар на сателитот во главниот град.

Изгледаше дека градежните работи на овие објекти забавиле, а потоа останале недовршени од 2019 до 2020 година. Нејасно е дали некои од зградите се во употреба или дали Пјонгјанг успеал успешно да увезе високотехнолошка опрема што ги прекршува меѓународните економски санкции.

Северна Кореја не откри прецизна временска рамка за нејзиното следно лансирање на сателит, но вообичаено ги објавува таквите планови неколку дена пред планираниот датум.

Советот за безбедност на Обединетите нации соопшти дека лансирањето на сателитите од Пјонгјанг „придонесува за развојот на системот за испорака на нуклеарно оружје во ДНРК“ и донесе нови санкции во 2013 и 2016 година по претходните лансирања.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Кражба во Центар: На бабичка ѝ украле чанта

Следно

Гаши сака да биде Ахмети во новата влада

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian