ФОТО | Во Богородица во божествениот двор на Марина и семејството: Рај вгнезден на југот на Македонија

2 mins read

Останавме импресионирани од дворот и цветната приказна на Марина Тошева, наша денешна соговорничка. 20 години работела како конфекциска работничка, потоа се префрлила во угостителската дејност, односно пет години работела во хотелот Принцес, но поради корона пандемијата, и кризата во угостителските, услужни дејности, хотелот морал испушти голем број од вработените, а меѓу нив, се нашла и Марина. Денес, таа работи како помошничка во еден ресторан, а слободното време го минува со своите цвеќиња во Богородица, Гевгелија, каде што е нејзиниот дом.

Најголем љубител на овие цвеќиња е ќерката на Марина, Софија, која е полициска службеничка, но десна рака ѝ е и помалата ќерка, Ивана, која особено помага во декорациите на дворот.

– Ковид кризата во последниве години ни овозможи релаксација во дворот. Сè додека траеја полициските часови и беа затворени угостителските објекти, со помалата ќерка Ивана решивме да фарбаме и да го креираме надворешниот изглед на дворот, додека финансиски, и секако од љубов кон цвеќињата, нè поддржа ќерката Софија и сопругот Перо. Сами ги изработивме креативните саксии за цвеќињата за да изгледаат уште поубави, а фарбавме и каменчиња – ни раскажува Марина.
Ивана дипломирала, исто како и сестра ѝ Софија, на факултетот за безбедност, но сè уште е невработена по струка. Препознатлива е по големата креативност. Фото – приватна архива
Ќерката Софија – најголемата љубителка на цвеќе фото – приватна архива
Софија редовно купува по некое цвеќе, па така дворот е постојано освежен, а се собрале дури 500-ни саксии за кои едвај се нашло место.
Преубавиот двор е поделен на три дела…

 

Целиот текст и фотографиите проследете ги ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Миле Јанакиески не се враќа во притвор, судот го одби барањето на Русковска

Следно

Португалија е четвртата земја од ЕУ која ги затвори електраните на јаглен

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian