Русите ги критикуваат САД дека намерно „креваат паника“ околу спорот со Украина

1 min read

Кремљ ја критикуваше американската „хистерија“ поради обвинувањата од Вашингтон дека претходниот ден изразил загриженост за руските постапки и изјави за Украина.

Портпаролот на Путин: Тоа не е ниту логично ниту учтиво

„Таа хистерија е вештачки создадена. Оние кои ги донесоа своите вооружени сили од другата страна на Атлантикот, односно од САД, не обвинуваат дека извршуваме необични воени активности на наша територија“, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков на руската телевизија. .

„Тоа апсолутно не е логично или пристојно“, рече тој.

Американскиот државен секретар Eнтони Блинкен рече дека САД се „многу загрижени поради невообичаените руски воени активности на границата со Украина“, пренесува АП.

Дмитри Песков
Дмитри Песков / Фото: EPA-EFE/MAXIM SHEMETOV / POOL

Блинкен: Загрижени сме за руската реторика

„Навистина сме загрижени за дел од реториката што ја слушнавме од Русија и ја видовме на социјалните мрежи“, рече Блинкен на прес-конференција во Дакар, додавајќи дека загриженоста ја споделуваат најмногу сојузниците на САД.

Песков ги повика САД и нивните сојузници да престанат да ги зајакнуваат своите сили во близина на границите на Русија.

„НАТО треба да престане со своите провокативни активности во близина на нашите граници“, рече тој.

Рускиот претседател Владимир Путин го обвини Западот дека ги поттикнува тензиите на источните граници на Украина и на Црното Море. Тој исто така рече дека нивните бомбардери се приближиле до Русија на 20 километри.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

За пациентите со прележан Ковид19 неопходна е физикална рехабилитација

Следно

Роденденска победа на Васоски, Шкупи со пет гола во мрежата на Пелистер

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian