Радев по изборниот ден: Бугарија излегува од стагнација и автократија, на пат е кон слобода

2 mins read

 

Сакам да им се заблагодарам на секој од вас што излезе да гласа. Демократијата функционира, благодарение на вас! Им честитам и на Герџиков и на другите кандидати што ги дадоа своите идеи. Од се срце им благодарам на сите што гласаа за нашата кандидатура. Благодарност до централата и нашиот иницијативен комитет, како и до партиите кои не поддржаа. Заврши невиден политички месец од два вида избори, кој ја истакна желбата на народот за промени, ова беа првите зборови на Румен Радев за изборниот резултат.

„И покрај пропагандата, лажните вести и изведените скандали кои се обидоа да ги спречат луѓето да гласаат, луѓето излегоа и гласаа”, додаде тој.

Разумот и патриотизмот надвладеа над апатијата и лагите, рече Радев.

„Ова е победа на нашата меѓусебна доверба, на нашата обединета верба во правото и правдата, дека заедно можеме да успееме, имаме повеќе напори пред нас, но Бугарија излегува од стагнација и автократија, таа е на пат кон слободата”.

Радев предупреди дека новото Народно собрание, избрано на трети избори во една година, нема право на грешки и мора да предложи влада која ќе ја води државата.

„Новиот парламент нема право на грешки, бидејќи луѓето нема да простат”, рече Радев во официјалната изјава по објавувањето на првите резултати од изборите за претседтаел.

Според Радев, очекувањата на општеството се да се види чисто мнозинство кое треба да преземе мерки за промени во судството, да се спречи социо-економска криза во зима, да се носат одложени одлуки. Според него, борбата против пандемијата останува приоритет.

извор МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Прва изјава на староновиот бугарски претседател: Преговорите со Северна Македонија меѓу приоритетите

Следно

ФОТО | 234 години старо писмо од Катарина Велика вели: „Одбивањето вакцинација е дивјаштво“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian