Психолог ги толкува најчестите соништа: изневерување, змии, бегство

8 mins read

Психолог го расветли значењето на неколку вообичаени соништа – смрт, змии и парализа, како и изневерување, летање и паѓање.

Д-р Кармен Хара, авторка на „Посветено: Пронаоѓање љубов и лојалност преку седум архетипи“, откри што нашата потсвест се обидува да ни каже за време на кошмарите.

Бидејќи тие доаѓаат од потсвеста, соништата можат да ги откријат нашите најдлабоки потреби, стравови и желби, објасни д-р Кармен.

„Соништата нè поттикнуваат да ги испитаме нашите чувства и состојба на умот. Тие обично се јавуваат при брзо движење на очите или Р.Е.М. фаза на спиење, кога мозочната активност е висока и изгледа како онаа во будна состојба“, додава докторката.

Дури и ако ги заборавите вашите соништа, тоа не значи дека ги немате, објасни психологот, а луѓето секоја вечер сонуваат меѓу четири и седум соништа.

Ова е нејзиното толкување на најчестите соништа.

Кога сонувате дека бегате

Кога сонувате дека ве брка некоја личност, животно или застрашувачка фигура, тоа укажува на некаква форма на вознемиреност или страв во будниот свет.

„Ако сонувате дека ве бркаат, можеби избегнувате некои проблеми во вашиот живот. Овој сон открива дека наместо да се соочите со непријатна ситуација, имате тенденција да се оддалечите од неа. Тоа може да значи и дека не сакате да го отворите вашиот ум за нови перспективи или можности или дека не сакате да признаете одреден дел од себе што е потиснат“, вели д-р Хара.

Кога сонувате за афера

Соништата во кои вашиот партнер ве изневерува може да бидат толку вознемирувачки што ќе се разбудите лути – но добрата вест е што тие ретко се претвораат во реалност.

Всушност, тие може да укажуваат на несигурност во вас.

„Ако сте биле измамени во сон, може да се чувствувате запоставено во вашата врска. Недостатокот на внимание или доверба во партнерот може да ја поттикне вашата потсвест да измисли сценарија кои вклучуваат неверство. Можеби се плашите и од напуштање“, вели психологот.

Во некои случаи, соништата дека вашиот партнер ве изневерува значат дека негирате дека вашиот партнер има афера во реалниот живот.

„Меѓутоа, ако вие имате афера, можеби се борите со чувството на вина: на некој начин сте се изневериле себеси. Овој сон може да укаже и на фактот дека вашиот партнер можеби не е целосно задоволен од вас“, вели д-р Хара.

Кога сонувате за смрт

Можеби смртта е најстрашниот сон, но не е знак дека некој близок всушност умира. Наместо тоа, овој тип на сон го одразува метафоричниот крај или почеток на некој аспект од животот.

„Сонот за сопствената смрт значи дека поминувате низ само-развој и голема трансформација: дел од вас умрел за да се роди нешто ново. Можеби се откажувате од старите однесувања или деструктивни навики. Можеби премногу се жртвувате, давајќи дел од себе на другите. Гледањето на сопствената смрт во сон може да значи дека сакате да решите некои обврски или тешкотии во вашиот живот“, објаснува психологот.

Сонувањето за смртта на некој близок, како што е вашиот родител, партнер или дете, сугерира дека вашата врска со таа личност се развива.

„Ако сонувате за некој кој веќе умрел, неговиот дух можеби се обидува да ви пренесе важна порака или можеби се обидувате да се помирите со неговата смрт. Овој тип на сон може да ви помогне да се справите со загубата на саканата личност или да го завршите она што не сте го постигнале додека биле живи“, вели д-р Хара.

Кога сонувате дека паѓате

Паѓањето од височина како зграда, карпа или авион не е пријатен сон, но има различни значења во физичкиот свет.

„Соништата во кои паѓате значат губење на контролата над вашите околности или несигурност за вашата моментална позиција“, вели психологот.

„Падот може да значи и дека носите лоши одлуки и дека сте тргнале во погрешна насока. Според фројдовската психологија, ако заспиете, тоа може да значи дека сте се откажале од дискрецијата и дека ќе се препуштите на вашите искушенија или сексуални желби“, додава таа.

Кога сонувате дека летате

Летањето често се доживува како позитивен, возбудлив сон. Спаѓа во категоријата луцидни соништа и го носи значењето на наоѓање слобода од нешто угнетувачко или оптоварувачко.

„За разлика од падот, соништата за летање претставуваат контрола и лична моќ. Ваквите соништа значат дека имате нова перспективна ситуација во вашиот живот. Летањето симболизира дека ништо не е невозможно и дека имате можност да направите сè. Ако летате високо во вашите соништа, уживајќи во пејзажот долу, вие сте мотивирани и полни со надеж; ослободени сте од стрес и притисок“, вели д-р Хара.

Меѓутоа, ако се чувствувате исплашени додека летате, може да се плашите од предизвици. Ако наидете на пречки додека летате, може да има луѓе кои ви стојат на патот кои мора да ги препознаете во будниот свет.

Кога сонувате за змии

Од сите животни, змиите најчесто се појавуваат во соништата. Голем дел од толкувањето на соништата зависи од вашето мислење за змиите.

„Ако се плашите од нив, соништата со змии може да се однесуваат на непредвидливост, закани и предавство. Ако сте убиле змија или таа веќе била мртва, заканата поминала. Змијата во сон може да укаже на личност која е предавничка или злобна“, вели психологот.

Ако не се плашите толку од змии, во сон тие ја илустрираат креативноста, исцелувањето и трансформацијата. Запомнете дека змиите можат да ја отфрлат кожата, исто како што вие можете да растете и да се менувате.

„Фројд ги гледал змиите како симбол на сексуалноста, па ако се плашите од змии во сон, можеби се плашите од интимност или посветеност во вашата врска“, истакнува д-р Хара.

Кога сонувате дека сте парализирани

Неможноста да се движите или да зборувате за време на спиењето може да биде застрашувачка. Овој сон може да биде одраз на парализата што се јавува природно за време на РЕМ циклусот.

„Чувството на парализа во сон може да укаже на борби во кои се чувствувате заглавени. Да се ​​биде парализиран за време на спиењето ја имитира воздржаноста од постигнување одредена цел во реалниот свет. Овој сон може да биде предизвикан од силни стресни фактори како што се недостаток на финансии, проблеми на работа, болест, семејни кавги или кавги со партнерот“, вели психологот.

За подобро да ги разберете вашите соништа, треба да идентификувате кои аспекти од вашиот буден живот предизвикуваат особено силни емоции како страв, гнев или радост, заклучува д-р Хара.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Нов Гинисов рекорд: Најголемиот оркестар доаѓа од Венецуела

Следно

Приведен крадец во Скопје, расчистени две кривични дела

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian