Причина за обидот за убиство на јавниот обвинител од Гостиварско била недоразбирање во сообраќај

2 mins read

Три лица се осомничени и приведени за физички напад со остар предмет врз Х.И.(39) од село Форино, Гостиварско, јавен обвинител во ОЈО Гостивар, што се случил утрово, по претходна расправија околу недоразбирање во сообраќајот.

Како што информираат од Министерството за внатрешни работи, утрово во 06.10 часот од полициски службеници од Полициското одделение Чегране биле лишени од слобода Н.С.(40), неговиот малолетен син, двајцата од с.Чегране, гостиварско  и Б.Ф.(41) од с.Церово, Тетовско, поради постоење основи на сомнение дека околу 05.30 часот во с.Чегране, по претходна расправија околу недоразбирање во сообраќајот, физички го нападнале и со остар предмет го повредиле Х.И.

-Х.И. бил пренесен во Општата болница „Ферид Мурат” за укажување на лекарска помош. Тројцата со кривична пријава во текот на денот ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка на Основен суд Гостивар, стои во соопштението од Министерството.

Претходно, од Јавното обвинителство во изјава за МИА потврдија дека нападнатото лице е јавен обвинител од Oсновното јавно обвинителство – Гостивар

-Обид за убиство на јавен обвинител од Oсновното јавно обвинителство – Гостивар извршен е изутринава во 5:30 часот во село Чегране, Гостиварско. Јавниот обвинител бил нападнат со нож при што му е зададена убодна рана во грбот.  Јавниот обвинител е надвор од животна опасност и е под медицинска нега на скопските клиники. Се преземаат дејствија за расчистување на настанот, соопштија од Јавното обвинителство на Република Северна Македонија.

Обид за убиство на јавен обвинител во Гостиварско

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Пронајдени 600 мигранти во два камиони во Мексико

Следно

Хамилтон доминираше во Катар, Алонсо на подиум после седум години

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian