Кина бесна поради дипломатските односи меѓу Тајван и Литванија

2 mins read

Кина денеска го намали нивото на дипломатските односи со Литванија, како дополнителен одговор на одлуката на Вилнус да отвори дипломатско претставништво во Тајван, кој Пекинг го смета за своја територија, пренесува Гардијан.

Кина претходно го протера литванскиот амбасадор од Пекинг и го повлече својот амбасадор од Вилнус, сакајќи да ја нагласи чувствителноста на прашањето за статусот на Тајван. Министерството за надворешни работи на Кина соопшти дека односите ќе се спуштат на ниво на вршител на должност.

Кинеското Министерство за надворешни работи ја обвини Литванија за „поткопување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Кина“ и ја повика литванската влада „веднаш да ги исправи грешките“.

Во острата изјава, Министерството за надворешни работи на Кина соопшти дека Литванија ја игнорирала „официјалната позиција“ на Кина и основните норми на меѓународните односи, дозволувајќи му на Тајван да воспостави свое претставништво во Литванија.

Овој потег „го поткопува суверенитетот и територијалниот интегритет на Кина и претставува грубо мешање во внатрешните работи на Кина“, поставувајќи лош преседан на меѓународно ниво, се вели во соопштението на кинеското Министерство за надворешни работи.

„Ја повикуваме литванската страна веднаш да ги исправи своите грешки и да не ја потценува цврстата решителност и решителност на кинескиот народ да го брани националниот суверенитет и територијалниот интегритет. Што и да направи Тајван, тој не може да го промени фактот дека е дел од Кина. соопшти кинеското министерство.

Тајван вели дека е независна држава наречена Република Кина, нагласувајќи дека Народна Република Кина никогаш не владеела со Тајван и нема право да зборува во негово име.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Приведен крадец во Скопје, расчистени две кривични дела

Следно

Санкционирани 491 возач за пребрзо возење на територија на државата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian