Ел Салвадор сака да изгради Биткоин Сити: „Ќе станеме финансиски центар на светот“

3 mins read

Ел Салвадор има намера да ги издаде првите државни обврзници во светот за биткоин и да изгради Биткоин Сити, кој ќе биде ослободен од даноци на приход, имот и капитална добивка, објави претседателот Најиб Букеле

Ел Салвадор планира да издаде 1 милијарда долари во токенизирани 10-годишни обврзници деноминирани во американски долари за плаќање 6,5% преку Liquid Network, изјави Самсон Моу, извршен директор на Blockstream Strategy.

 

Половина од таканаречените средства за „вулкански обврзници“ ќе бидат претворени во биткоин, а другата половина ќе се користат за инфраструктура базирана на биткоин и ископување на геотермална енергија, изјави Моу.

 

 

По петгодишен период на блокада, владата ќе почне да ги продава своите биткоини и да плаќа дополнителна дивиденда на инвеститорите, изјави Моу за Блумберг.

Блокстрим моделите покажуваат дека на крајот на 10-тата година на обврзницата, годишниот процент на принос ќе биде 146% поради проектираната апрецијација на биткоинот, рече Моу, предвидувајќи дека биткоинот ќе достигне 1 милион долари во рок од пет години.

Моу рече дека периодот на блокада на обврзниците е дизајниран да извади 500 милиони долари во биткоин од пазарот за пет години.

„Ова ќе го направи Ел Салвадор финансиски центар на светот“
Биткоинот достигна рекордно високо претходно во ноември кога неговата вредност надмина 68.000 долари, а во неделите што следеа падна за речиси 20%. Букеле постојано реагираше на падот на цената на биткоинот со „купување на есента“. Од крајот на октомври, земјата поседува најмалку 1.100 токени.

Плановите ќе го направат Ел Салвадор „финансиски центар на светот“ и „Сингапур на Латинска Америка“, рече Моу, додавајќи дека очекува и другите земји да го следат примерот.

„Првите земји што ќе го сторат тоа ќе имаат голема предност. Ова е почеток на националната држава Биткоин ФОМО“, рече Моу, мислејќи на терминот „страв од протекување“.
Единствен данок ќе биде ДДВ, кој ќе ги финансира градските градежни и услуги
На инвеститорите ќе им биде одобрен и постојан престој и брзо стекнување државјанство, рече Моу, стоејќи до Букеле.

Биткоин Сити ќе биде изграден во близина на вулканот Кончагуа кој ќе обезбедува енергија за рударството , рече Букеле, додавајќи дека издавањето на обврзници за биткоин ќе започне во 2022 година. Единствениот данок во градот биткоин ќе биде данок на додадена вредност од 10% за финансирање на градбата и услуги.

Во септември, Ел Салвадор стана првата земја што го прифати биткоинот како законско средство за плаќање, што наиде на одобрување на дел од граѓаните но и негодување кај дел од жителите кои оргнизираа протести.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Моите 1 + 5: По избор на Тоше Огњанов, „Dogville“ на Ларс Фон Трир

Следно

Вардар 1961 во второто полувреме го скрши отпорот на Струга

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian