Борисов: Радев ја скара Бугарија со сите соседи

1 min read

Поранешниот бугарски премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов го обвини претседателот и кандидат за втор мандат Румен Радев, дека само за една недела успеал да ја скара Бугарија со нејзините соседи.

Од најомилената земја на Балканот, според Борисов, Бугарија сега е скарана со сите соседи и се мрази со Северна Македонија и со Албанија, се мрази Турција и постои реална закана од етнички конфликт и закана од илегални мигранти, пренесува БГНЕС.

Борисов истакна дека е срамно Радев да оди на средбите на врвот на НАТО, да ја раководи иницијативата „Три мориња” и да кажува потоа, дека Крим и припаѓа на Русија.

Борисов ја искористи можноста да ги обвини своите противници од Демократска Бугарија, Христо Иванов и Атанас Атанасов и неговиот поранешен најблизок партнер во ГЕРБ, Цветан Цветанов.

Борисов е зачуден и што потенцијалниот кандидат за премиер на Бугарија, Кирил Петков, стои покрај Румен Петков, кој го прекрши меѓународното право, а тој молчи.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Баерн им ги намали платите на играчите кои не се вакцинирани против коронавирус

Следно

ФОТО | Холивудската ѕвезда ќе глуми во „Јужен ветар“: Милош Биковиќ откри кој ќе игра во продолжението

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian