Баерн им ги намали платите на играчите кои не се вакцинирани против коронавирус

1 min read

Според германските медиуми, покрај Џошуа Кимих, во Баерн Минхен не се вакцинирани уште Серж Гнабри, Џамал Мусиала, Ерик Максим Чупо-Мотинг и Микаел Кјуизанс.

Баварскиот гигант одлучи да им ги намали платите на своите фудбалери, кои не се вакцинирани против коронавирус и поради тоа ќе бидат сместени во карантин.

Кимих во петокот заврши во карантин, откако беше во контакт со заразено лице, а до сега одбиваше да се вакцинира.

Кимих (26) минатиот вторник излезе од уште една изолација, откако беше во контакт со соиграчот Никлас Зиле, кој беше позитивен на ковид-19.

Стапката на заразеност во Германија оваа недела достигна рекордно ниво, а процентот на вакцинирани е под 70 проценти. Покраините Баварија и Саксонија, кои се меѓу најтешко погодените од новиот бран на коронавирус, во петокот објавија дека ги откажуваат сите божиќни саеми, како и дека воведуваат нови ограничувања.

Во петокот Баерн беше поразен на гостувањето од Аугсбург со 2:1, но и натаму се наоѓа на водечкото место во Бундеслигата со еден бод повеќе (28) од Борусија Дортмунд.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Пожар утрово изгоре до темел четири бараки во Гостивар, осум семејства останаа без домови

Следно

Борисов: Радев ја скара Бугарија со сите соседи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian