Турција ѝ предаде дипломатска нота на Бугарија поради инспекциите на автобусите на бугарско-турската граница

1 min read

Десетици автобуси кои доаѓаат од Турција чекаат на граничниот премин Капитан Андреево на границата меѓу Бугарија и Турција, јавува БНР.

Редот е поради инспекции на оние кои влегуваат во Бугарија, ден пред вториот круг од претседателските избори во Бугарија. На лице место во тек е заедничка акција на Националната агенција за приходи на Бугарија, економската полиција и Царинската агенција против шверц и нелегална трговија Бугарско-турската граница на патнички автобуси кои влегуваат во Бугарија.

Турскиот генерален конзул во Пловдив, Корхан Кунгеру доцна синоќа отишол на граничниот премин Капитан Андреево и разговарал со раководителите на станицата.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

АВМУ: Несоодветно е однесувањето на обезбедувањето на ГТЦ и обидот да се отстранат новинарите

Следно

ФОТО | Сите очи вперени во Лејди Гага: Што се случува со нејзиното лице?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian