Полицијата му ја одзеде возачката дозвола на Доналд Туск

1 min read

Полската полиција денес привремено му ја одзеде возачката дозвола на поранешниот висок функционер на Европската унија, Доналд Туск и го казни поради пречекорување на бризината на возење, објавува Асошиејтед прес.

Туск, кој сега е лидер на главната полска опозициска партија Граѓанска платформа, на Твитер објави дека казната е соодветна и дека ја прифаќа без расправија.

Дозволата му е одземена на три месеца и доби 10 казнени поени од 24 гозволени, како и казна за пречекорување на брзината.

Полицијата соопшти дека лицето Доналд Туск во населено место возел 50 километри побрзо од дозволеното.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

„Arcane“: Анимираната серија што ја симна „Squid Game“ од тронот на Нетфликс

Следно

Д-р Кунгуловски анализира: Кој има поголеми шанси да се зарази и кога – вакцинираните, прележаните или непрележаните

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian