Лозинки што лесно се пробиваат: Згодно за помнење, згодно и за хакери

1 min read

Компанијата за организирање и чување лозинки „Норд пас“ за годинава ги објави 200-те најчесто употребувани лозинки на корисниците од 50 земји низ светот.

И по многубројни протекувања на приватни видеа и фотографии, онлајн измами со кредитни картички, користење на лични профили на социјални мрежи за разни незаконски или негативни кампањи во туѓо име, лозинката „123456“ и во 2021 година е најчесто користена лозинка во светот, со фрапантни над 100 милиони користења во овие земји.

На листата на 10-те најчесто користени лозинки се и „123456789“, „12345“, „qwerty“, „password“, „12345678“, „111111“, „123123“, „1234567890“ и „1234567“. Ваквите лозинки што се користат за профили по социјалните мрежи, мејлови, системи за онлајн плаќања, блогови и слично, може да значат единствено дека во многу брзо време ќе бидете предмет на сајбер напад.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Љубовта на бодибилдер и дебелка жена под лупа: Зарем не се плашиш дека ќе те изневери?

Следно

ВИДЕО: Чави со победа ја започна ерата како тренер на Барселона

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian