ФИФА за првпат по 35 години ги менува правилата за баражот за СП

1 min read

Светската фудбалска федерација (ФИФА) потврди дека последните два патници на Светското првенство во Катар ќе бидат познати по баражите кои ќе се одржат во јуни идната година и на кое ќе учествуваат репрезентациите членки на АФЦ (Азија), Конкакаф (Северна и Средна Америка), Конмебол (Јужна Америка) и ОФЦ (Океанија).

Репрезентациите од Азија, Јужна Америка, Северна и Средна Америка и Океаниа наместо досегашните два натпревари, ќе играат само еден и тоа на неутрален терен.

Термините на одигрување на бараж натпреварите се 13. и 14. јуни 2022 година кога ќе бидат познати последните две репрезентации кои ќе настапат на Мундијалот во Катар.
Ова е прв пат по СП во Мексико 1986 година, ФИФА да ги смени правилата за бараж натпреварите.

Преку европските бараж натпревари, три репрезентации ќе обезбедат пласман на СП во Катар, а меѓу 12 селекции кои ќе се борат за настап на Мундијалот е и Македонија.

Светското првенство во Катар ќе се одржи од 21 ноември до 18 декември 2022 година.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Граѓанското движење „Аваја“ одржува мировен „Марш за правда“ против полициската бруталност

Следно

Хрватска е одговорна за смртта на малата Авганистанка, активистите бараат отпуштања во полицијата

Latest from Blog

ВМРО-ДПМНЕ: Успехот во економијата на оваа криминална власт предводена од СДСМ и ДУИ е четвртото место за Македонија на ранг листа за мерење во Европа со 16% инфлација

Катастрофата во справувањето со економската криза на неспособната власт на СДСМ ја плаќаат граѓаните. За месец

MacedonianEnglishAlbanian