Добри и лоши страни: Како и зошто да пиете чај од ѓумбир?

6 mins read

Чајот од ѓумбир има свои добри страни, но има и несакани ефекти при неговото консумирање, затоа некои луѓе треба да го избегнуваат. Ѓумбирот е светол корен со горчлив вкус, кој содржи голем број хранливи материи. Исто така, постојат многубројни здравствени придобивки од ѓумбирот. Често се консумира како чај, на кој можете да додадете мед или калај, за да го подобрите вкусот.

Придобивките од чајот од ѓумбир се бројни, а се користи за ублажување и лекување голем број состојби, но, исто така, треба да земете предвид и некои мерки на претпазливост. Чајот од ѓумбир има свои добри страни, но има и несакани ефекти при неговото консумирање, затоа некои луѓе треба да го избегнуваат.

Придобивки од ѓумбирот

 

Ја ублажува мачнината

Една од најпознатите придобивки од ѓумбирот е ослободување од гадење. Само една шолја чај од ѓумбир може да спречи гадење или утринска мачнина предизвикана од патување кај трудници. Ако често страдате од гадење предизвикано од патување, пијте чаша чај од ѓумбир 1 до 2 часа пред патувањето.

Ја стимулира работата на варењето

Чајот од ѓумбир е многу ефикасен во подобрувањето на апсорпцијата на хранливите материи од храната. Исто така, може да ги ублажи надуеноста и гасовите. Кај некои луѓе, се покажа дека чајот од ѓумбир има позитивно влијание врз регулирањето на апетитот.

Го намалува воспалението

Антивоспалителните својства на чајот од ѓумбир се веќе многу добро познати. Затоа е совршен за ублажување на болката во зглобовите и во мускулите. Ѓумбирот може да се примени и локално, што се покажа како ефикасно кај луѓето што страдаат од артритис.

Ги ублажува респираторните проблеми

Ако страдате од алергии, синуситис, грип или настинки, чајот од ѓумбир може да ви помогне да ги ублажите респираторните проблеми.

Ја подобрува циркулацијата

Витамините, минералите и аминокиселините што се наоѓаат во чајот од ѓумбир можат да ја подобрат циркулацијата на крвта и со тоа да го намалат ризикот од кардиоваскуларни заболувања. Ѓумбирот помага да се спречи акумулација на маснотии во артериите и на тој начин спречува срцев и мозочен удар.

Ги ублажува менструалните болки

Чајот од ѓумбир може да ги ублажи менструалните болки и може да ја релаксира тензијата на стомачните мускули.

Го зајакнува имунолошкиот систем

Чајот од ѓумбир содржи антиоксиданти, кои помагаат да се зајакне имунолошкиот систем. Некои истражувања покажаа дека чајот од ѓумбир е корисен за спречување разни видови рак. Покрај чај, можете да подготвите и пијалак од ѓумбир за зајакнување на имунитетот.

Го намалува нивото на стрес

Чајот од ѓумбир има смирувачки својства, кои ќе помогнат да се намали нивото на стрес и напнатост. Ова се должи на неговата специфична силна арома и лековити својства.

Ја зголемува плодноста

Некои истражувања покажаа дека секојдневната потрошувачка на чај од ѓумбир може да го зголеми бројот на сперматозоиди и да помогне при еректилна дисфункција.

Други придобивки од ѓумбир:

– Се бори против инфекцијата

– Го ублажува лошиот здив

– Го забавува растот на клетките на ракот

– Го намалува нивото на лошиот и го зголемува нивото на добриот холестерол,

помага во детоксикација на црниот дроб

Несакани ефекти на ѓумбир

 

Иако ѓумбирот има голем број позитивни својства, постои ризик од несакани ефекти. Затоа е важно да го пиете по консултација со нутриционист, лекар или фармацевт.

Дигестивни нарушувања од ѓумбир

Иако чајот од ѓумбир го подобрува дигестивниот систем, премногу чај може да предизвика гадење, повраќање и дијареја. Премногу ѓумбир може да го намали нивото на шеќер во крвта, па затоа на дијабетичарите им се советува да бидат особено внимателни.

Интеракција на ѓумбир со анестетици

Некои анестетици можат да имаат интеракција со ѓумбир, да предизвикаат прекумерно крвавење и да го забават заздравувањето на раните. Повеќето експерти препорачуваат да не консумирате чај од ѓумбир најмалку една недела пред операцијата.

Чајот од ѓумбир може да го попречи сонот, поради што се препорачува да се пие наутро или рано попладне.

Некои групи луѓе треба да бидат особено внимателни кога консумираат чај од ѓумбир и им се советува да не го пијат пред да се консултираат со лекар.

Луѓе со нарушувања на циркулацијата

Чајот од ѓумбир може да го отежне згрутчувањето на крвта кај луѓето што страдаат од хемофилија или земаат антикоагуланти.

Луѓе што страдаат од висок крвен притисок

Ѓумбирот дополнително го намалува крвниот притисок кај луѓето што земаат таблети за контрола на крвниот притисок.

Ѓумбир за трудници и доилки

Некои експерти не препорачуваат консумирање чај од ѓумбир за време на доењето, иако се препорачува за трудници што страдаат од утринска мачнина.

 

 

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Емини со два гола им донесе триумф на „лавовите“ против Скопје

Следно

Град Скопје се приклучува кон иницијативата за одбележување на Светскиот ден на детето – 20 Ноември 20.11.2021

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian