Столтенберг: Американско нуклеарно оружје може да заврши во Источна Европа

2 mins read

Американското нуклеарно оружје може да заврши во Источна Европа доколку Германија го отстрани од својата територија, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на конференција во петокот.

Очекувам Германија да продолжи да биде дел од нуклеарната размена, бидејќи тоа е многу важно за Европа и мултилатералната рамка, рече тој на конференцијата организирана од Германското атлантско здружение и Федералната академија за безбедносна политика.

За Столтенберг цел е свет без нуклеарно оружје. Но, се додека другите го имаат и НАТО мора да го има.

Алтернатива на НАТО поделбата на нуклеарното оружје се различните видови билатерални односи. На Германија е да одлучи дали ќе има нуклеарно оружје во вашата земја, но алтернативата е да завршите со нуклеарно оружје во други европски земји, исто така во источна Германија, рече тој, а пренесе ТАС.

Тој ги поздрави разговорите меѓу Русија и САД за стратешка стабилност, вклучително и договор за мерки за дополнително намалување и ограничување на стратешкото офанзивно оружје.

Аранжманот за нуклеарно оружје на НАТО обезбедува правна основа за распоредување на американско нуклеарно оружје во европските земји кои не се нуклеарни членки како дел од концептот.

Според условите на Договорот за конечно порамнување во однос на Германија, кој стапи на сила на 15 март 1991 година, Германија се откажа од производството, поседувањето и контролата на нуклеарно, биолошко и хемиско оружје. До крајот на јуни 1991 година, СССР ги повлече сите свои нуклеарни сили од Источна Германија.

Сепак, Германија сè уште има американско нуклеарно оружје како дел од стратегијата на НАТО за одвраќање. Според непотврдени извештаи, во воздухопловната база Бучел се стационирани до 20 американски тактички нуклеарни бомби Б61.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Општина Гази Баба се подготвува за претстојната зима

Следно

СДСМ: Телохранителот на Мицкоски добил 40 000 метри квадратни земјиште на дар

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian