Скандал во Хрватска: Медицинска сестра запишувала луѓе дека се вакцинирани и земала мито

3 mins read

Полицијата во Загреб ја заврши кривичната истрага против десет лица осомничени за фалсификување документи, меѓу кои и 31-годишна медицинска сестра која, како што се сомнева, ги внесувала лицата кои ја поткупиле на списокот на вакцинирани. Врз основа на тоа извадиле потврди за Ковид, пишува Новости.рс.

31-годишна медицинска сестра е уапсена. Од полицијата наведуваат дека е вработена во медицинска установа во Загреб, која била задолжена да внесува податоци за вакцинација на лица во системот, но не наведуваат за која институција се работи.

Уапсената медицинска сестра ги искористила своите овластувања во октомври и внесувала неточни податоци во системот дека 28-годишната и 65-годишната се вакцинирани со една доза вакцина на почетокот на август 2021 година, иако знаела и била свесна за фактот дека не биле вакцинирани, информираат од полициската управа во Загреб.

28-годишната во ноември испратила пари на 31-годишна вработена во медицинска установа за да добие валидна потврда за ковид. Парите ги праќала преку 30-годишен маж кој ја поврзал и со лице кое може да направи валидна потврда.

Со помош на 32-годишните осомничени и двајцата 23-годишници податоците и парите му биле предадени на 22-годишниот, кој потоа му ги предал на осомничениот 31-годишен вработен во медицинска установа во Загреб за внесување податоци во информацискиот систем.

Една недела подоцна, 30-годишниот осомничен подигнал потврда за Ковид за 28-годишната жена во аптека на подрачјето на Велика Горица и и ја испратил на е-пошта. После тоа, таа во четири наврати при минување на државната граница ја користела потврдата за ковид.

Исто така, постои сомневање дека 65-годишната му предала лични податоци и пари на 58-годишен вработен во неговата фирма, бидејќи од него дознала дека познава лице кое може да и изработи потврда.

Со помош на осомничените повторно се предадени лични податоци и пари на осомничената, 31-годишна вработена во здравствена установа од Загреб, која како и во претходниот случај користела овластување и внела неточни податоци за вакцинација на 65-годишници.

Неколку дена подоцна, кога потврдата за Ковид била готова, 39-годишниот осомничен ја подигнал потврдата во аптеката во Средњаци, која била предадена на 65-годишната за да може потоа да ја користи при влез во државната финансиска институција.

По завршувањето на кривичната истрага, полициските службеници ги предале 31-годишниот и 22-годишниот на надзорникот на затворот и поднеле кривична пријава до Општинската државна адвокатска комора во Загреб, а ќе поднесат кривична пријава против останатите осомничени по редовен пат.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Сензација во Бундеслигата, Баерн изненаден во баварското дерби

Следно

Почина младиот актер Хајрула Рамизи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian