Почина младиот актер Хајрула Рамизи

1 min read

Од мозочен удар почина актерот Хајрула Рамизи од Скопје.

Тој почина вчера на 37 години, а трагичната вест ја објавија од Албанскиот театар од Скопје и од Тетово.

Рамизи има студирано на Факултетот за драмски уметности, а своите почетоци ги почнал во индустријата за филм на „Разно екипа“ во The War Is Over како асистент на режисерот.

Имал работено и во Албанскиот народен театар во Скопје како актер, каде што играл во голем број претстави. Во 2010 година свирел во „4 часа“, а во 2011 година се појавил во „Панкот не е мртов“, филм на Владимир Блажевски, играјќи го Бесим како млад талентиран музичар.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Скандал во Хрватска: Медицинска сестра запишувала луѓе дека се вакцинирани и земала мито

Следно

Барди стартер против Атлетик Билбао, Леванте и по 14 кола не знае за победа

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian