Ковачевиќ: Погрешно е размислувањето дека санкциите нешто ќе решат во БиХ

1 min read

Советникот на српскиот член на Претседателството на БиХ, Радован Ковачевиќ, изјави дека никакви санкции против претставниците на Република Српска нема да придонесат за решавање на кризата во БиХ, туку само ќе ја продлабочат, можеби до ниво каде што никој жив, па дури ни Германија, не може да ја спаси БиХ. преживување.

Секој што мисли дека нешто ќе реши на тој начин, треба да знае дека тоа не е во ред – изјави Ковачевиќ, пренесува Српскаинфо.

Коментирајќи ги медиумските написи дека Германија е за санкции против функционерите на Српска, Ковачевиќ изјави дека ова е само продолжување на погрешната политика на дел од меѓународната заедница, пред се на Западот, што води до поништување на Дејтонскиот празник. Договор и намалени права за Србите.

Работиме на присилна унитаризација на БиХ, што им одговара само на Бошњаците. Зошто, ве молам, некој би вовел санкции за некој кој само сака да го почитува Уставот на БиХ и уставниот поредок – праша Ковачевиќ.

Тој додаде дека, и Германци го почитуваат уставот на својата земја и затоа никој не им се заканува.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Поранешен НФЛ играч брутално ja претепал екс-девојката пред нивното бебе!

Следно

Партнерот на Ана Бекута приклучен на респиратор, лекарите се борат за животот на политичарот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian