Бајден бара заеднички јазик со Трудо и Обрадор, напнатоста останува

4 mins read

Американскиот претседател Џо Бајден беше домаќин на канадските и мексиканските лидери на првиот северноамерикански самит во последните пет години  во обид да ја оживее соработката која беше засенета од тензиите околу агендата на Бајден „Купи американско“ и имиграцијата, пишува Си-Ен-Ен.

Бајден во Белата куќа одделно се сретна со канадскиот премиер Џастин Трудо и мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор, а потоа тројцата заедно одржаа средба.

Разговорите се фокусираа на изнаоѓање заеднички јазик меѓу трите соседи поврзани со Договорот за слободна трговија со САД, Мексико и Канада (USMCA), кој ја регулира северноамериканската трговија вредна околу 1,5 трилиони долари годишно.

Но, споровите околу автомобилската индустрија, агендата на Бајден „Купи американско“ и мексиканскиот закон за електрична енергија го оптоварија самитот. Соединетите Американски Држави и Канада останаа во ќорсокак поради предлогот на САД за даночни олеснувања за електричните возила од американско производство, што според Отава ги прекршува трговските договори.

Тежок предизвик за Бајден

Иако не беа најавени големи чекори, Бајден се надеваше дека ќе успее во најтешките предизвици со двата соседи на САД, вклучително и ублажување на имиграцискиот притисок, намалување на трговските судири, закрепнување од глобалната пандемија и подобра конкуренција со сè порешителна Кина.

Нашата северноамериканска визија за иднината се заснова на нашата заедничка сила, рече Бајден, седејќи на долга маса што им овозможи на лидерите да ја задржат својата дистанца во согласност со протоколите воведени поради Ковид-19.

Треба да ставиме крај на пандемијата и да преземеме решителна акција за да ја спречиме климатската криза. Треба да поттикнеме инклузивно економско закрепнување, рече Бајден. Мораме да се справиме со предизвикот на миграцијата без преседан во нашата хемисфера.

Тројцата пријатели

По самитот, Белата куќа објави договори за развој на северноамериканска стратегија за намалување на метанот и ветување дека сите три земји ќе донираат вакцини против ковид-19 на Латинска Америка и Карибите.

Самитот е резултат на обидот на Бајден да ги заживее т.н „Тројцата пријатели“, работна група напуштена од неговиот претходник Доналд Трамп. Лидерите ќе се сретнат повторно во Мексико следната година, соопшти Белата куќа.

Повторното зајакнување на врските со Мексико и Канада е дел од напорите на Бајден да ја сврти страницата по ерата на Трамп, оддалечувајќи се од неговиот груб пристап „направи сам“.

Бајден и Трудо
Џо Бајден и канадскиот премиер Џастин Трудо/ Фото EPA-EFE/CHRIS KLEPONIS / POOL

Проблематичната врска на Трамп и Трудо

Трамп имаше особено тешка соработка со Трудо, воведувајќи царини за некои канадски стоки, а понекогаш и навредувајќи го канадскиот премиер. Левичарот Лопез Обрадор воспостави деловни односи со Трамп и покрај економските закани од републиканскиот претседател и навредливите референци за мексиканските мигранти.

Речиси 10 месеци по преземањето на функцијата, Бајден може да има корист од дипломатска победа. Иако се соочува со слаб рејтинг за поддршка, тој се обидува да се справи со инфлацијата и проблемите со синџирот на снабдување бидејќи се бори со рекордниот број мигранти на границата меѓу САД и Мексико.

Бајден е под внатрешен притисок да ја ограничи таа имиграција, која републиканците ја исмеваа како политика на „отворени граници“, и му треба соработка со Мексико.

Во кратките забелешки за новинарите за време на билатералните разговори, Бајден – кој ја одржа својата прва лична средба со Лопез Обрадор по преземањето на функцијата – рече дека миграцијата е меѓу главните прашања со кои се занимаваа, но не даде детали.

Седејќи до Бајден, Лопез Обрадор му се заблагодари за предлозите кои можат да ја подобрат судбината на многу имигранти во САД. Судбината на која било од имиграциските иницијативи на Бајден остана неизвесна во Конгресот на САД.

Обрадор и Бајден
Џо Бајден и мексиканскиот претседател Обрадор/ Фото EPA-EFE/Doug Mills / POOL Staff

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Педијатар Слаѓана Ристовска: Препознајте го пеленскиот осип кај бебето и решете го на најбезболен начин!

Следно

ВИДЕО ВОДИЧ: Како дома правилно да се тестирате со брз тест за ковид-19

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian