Австриската полиција строго ги контролира ковид пропусниците, а се проверуваат и туристите

1 min read

Полицијата во Австрија спроведува сеопфатни контроли за почитување на таканареченото правило „2G“ и ограничувањата за движење за невакцинираните

EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Полицијата од граѓаните на Виена, но и од многубројните туристи кои ги затекнува во градот бара доказ за вакцинација или за прележан Ковид 19, не постар од 180 дена, без кој нема пристап до угостителски, забавни и културни објекти и собири.

Повеќето ги имаат потврдите на своите мобилни телефони, а полицијата ги скенира за да утврди дали потврдата е валидна .

Австриска полиција
Австриска полиција/Фото: EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Имал мал број на лица што потврдата ја носат во хартиена форма , што не е проблем за проверка на полицијата.
За време на денешните проверки во центарот на Виена, беа контролирани стотина луѓе, и немаше ниту еден граѓанин кој не ги поседува потребните документи.

EPA-EFE
Фото: EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Виенската полиција соопшти дека дека граѓаните генерално ги почитуваат сите епидемиолошки мерки.

„Пред неколку дена стапи на сила карантинот за невакцинираните, а полицијата согласно законот учествува во контролата на тие мерки. Оваа контрола се спроведувасеопфатно, бидејќи се бара =доказ за 2G при рутински контроли, но ангажирани се и специјални патроли кои вршат контрола на јавни места со висока фреквенција“, соопшти полицијата .

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Изложба од Младинската керамичка работилница и чествување на Блаже Конески во Кичево

Следно

Кал место вода во чешмите во Леуново

Latest from Blog

Магла на Стража

Намалена видливост од 50 до 70 метри поради појава на магла има на планинскиот премин Стража,

MacedonianEnglishAlbanian