Австрија од понеделник воведува целосен карантин за сите граѓани

2 mins read

На прес-конференција во Виена, австрискиот канцелар Александар Шаленберг објави дека целата земја е во карантин од понеделник и дека задолжителната вакцинација за сите ќе биде воведена од 1 февруари, пренесува Би-Би-Си.

„Не сакаме петти бран“, изјави на печатот канцеларот и министер за здравство Волфганг Мукштајн.

Ова се новите строги правила во Австрија

1. Карантин од 9 до 24 за сите – и вакцинирани и невакцинирани
На Австријците им е дозволено да го напуштат станот само во исклучителни случаи како што се купување намирници, посета на лекар или аптека или одење на работа, иако се препорачува работа од дома, освен во Виена, каде што работата од дома е задолжителна.

Строго ќе се проверува почитувањето на оваа мерка, а прекршоците ќе се санкционираат со казни до 1.450 евра.

2. Отворени училишта, но…
Училиштата остануваат отворени, но на родителите ќе им се советува да ги остават децата дома.

Маски мора да носи секој што доаѓа на училиште.

3. Вакцинација
Вакцинацијата е забрзана.

4. Строги полициски контроли, високи казни
1450 евра е казна за одбивање да се контролира дали некој се вакцинирал или се разболел, иста казна за прекршување на полицискиот час и за прекршување на правилото 2г како корисник.

5. Препорака за работа од дома
Работата од дома се препорачува, освен во некои делови на Австрија каде што работата од дома е задолжителна.

6. FFP2 маска
Тоа е задолжително во затворени простории и на работното место.

7. Задолжителна вакцинација
Задолжителната вакцинација ќе почне од 1 февруари, штом тоа законски е можно.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Тешко повредена млада скопјанка откако со возило удрила во три паркирани возила

Следно

Што учат македонските основци за нашите соседи? „Бугари-Татари“ – наука или квазиисториска навреда?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian