Украинските граничари ќе можат да користат воена опрема и оружје

1 min read

 Парламентот на Украина денеска усвои Закон со кој им се дозволува на граничарите да користат воена опрема и огнено оружје.

 

Согласно Законот, граничарите сега се овластени да користат присилни мерки како физичка сила, огнено оружје и воена опрема, вклучително и бродови и авиони.

 

Закон е усвоен кога Русија распоредува војници во близина на границата со Украина и мигрантската криза во соседна Белорусија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Мицкоски на терен со скопските градоначалници, денеска е во Гази Баба

Следно

МЗ: 59.735 примиле трета доза, ревакцинирани 48 отсто од полнолетните граѓани

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian