Тиодоровиќ: На пролет ќе препорачаме и четврта доза на вакцината против ковид

1 min read

Епидемиологот Бранислав Тиодоровиќ изјави дека во Србија на пролет најверојатно ќе се препорача и четврта доза од вакцината против коронавирус, пишува Данас.рс.

Тиодоровиќ изјави дека имунизацијата против коронавирусот во иднина може да се прави двапати годишно.

„Делта плус сојот почнува да има негативни ефекти во Европа, бројот на заразени се зголемува, а имаме примери на земји кои беа релативно мирни, како Холандија и Данска, да имаат зголемување на бројот на новозаразени. И Германците се во проблем“, кажа тој.

Тиодоровиќ изјави дека во Србија ќе продолжи да се намалува бројот на новозаболени, но посочи дека од граѓаните зависи дали тоа ќе се случи и дека медицинскиот дел од Кризниот штаб се уште е за воведување на целодневни ковид пропусници и дека ќе инсистира на тоа.

Тој додаде дека воведувањето на ковид пропусници имало влијание врз лицата на возраст од 30 до 40 години, и да тоа се гледа и од податоците за вакцинација.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Адеми: Горд и среќен сум, баражот е голема работа за Македонија

Следно

Се подготвува продолжението на „Gladiator“- Ридли Скот вели дека сценариото е веќе напишано

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian