МЗ: 59.735 примиле трета доза, ревакцинирани 48 отсто од полнолетните граѓани

1 min read

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 4.037 дози вакцини, од кои 1.581 се аплицирани како прва доза, 853 се ревакцинирани, а 1.603 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 17 ноември вкупно се вакцинирани 818.689 граѓани, ревакцинирани се 787.837, а трета доза примиле 59.735 граѓани, соопшти Министерството за здравство.

Педесет и седум отсто од граѓаните над 40 – годишна возраст се ревакцинирани, а 33 отсто од популацијата од 18 до 39 години примиле барем една доза вакцина.

Опфатот со вакцинација со една доза вакцина на полнолетната популација е 58 отсто, а со две дози опфатени се 48 отсто од граѓаните над 18 години. Според бројот на аплицирани вакцини, 39 отсто од целата популација во нашата земја е вакцинирана, а 38 отсто од популацијата во државата примила две дози вакцина, информираат од Министерството за здравство

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Украинските граничари ќе можат да користат воена опрема и оружје

Следно

Реал Мадрид на лето ќе се ослободи од тројца фудбалери, еден од нив и се нуди на Барселона?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian