Европски ОЛАФ ќе помага во заглавената истрага против Лидија Димова

1 min read

Европската канцеларија која е надлежна за истраги поврзани со измами при Европската комисија, ОЛАФ, ќе се вклучи во истрагата што ја води Обвинителството за гонење на органзиран криминал и корупција против поранешната директорка на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, пишува Фокус.

Обвинителката што го води предметот очекува средба со претставници на ОЛАФ која е од клучно значење за истрагата.

По предметот активно се постапува во насока на обезбедување на дополнителен доказен материјал од надлежните институции. Предметниот обвинител очекува да биде реализирана средбата со претставници на ОЛАФ која е од клучно значење во предметот – велат од Обвинителството за Фокус.

Поради обемноста на прибраниот доказен материјал, како и ограничувањата што произлегле како резултат на пандемијата, обвинителот побарал дополнително време за спроведување на процесни дејствија од републичкиот јавен обвинител. Други детали од Обвинителството не соопштуваат.

Истрагата за Димова трае повеќе од една година и сѐ уште нема обвинение, откако обвинителот побара дополнителни шест месеци за да продолжи да истражува.

Димова беше разрешена и против нејзе беше отворена истрага откако беше обелоденето дека во изминативе три години Националната агенција доделила грантови од програмата „Еразмус 2“ во износ од 270 илјади евра на фризерница. Сопственикот истовремено бил и надворешен експерт во Националната агенција, а беше објавено и дека во благајната на Агенцијата недостасуваат 15 илјади евра.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Паника во украинскиот парламент: Се запали опремата за гласање

Следно

Четврти пораз по ред за Вардар во ЛШ, „црвено-црните“ овој пат потклекнаа пред Пик Сегед

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian