Еднаш во илјада години – Вечерва се случува најдолгото делумно затемнување на Месечината

3 mins read

Делумното затемнување на Месечината на 19 ноември 2021 година – што најдобро ќе биде видливо во текот на ноќта на 18 ноември за Северна Америка – ќе биде најдолгиот таков настан во рамките на 1.000 години.

Овонеделното затемнување на Месечината е малку помалку од целосно затемнување со 97,4 отсто од дијаметарот на Месечината покриен со Земјината сенка. Само најјужниот раб ќе остане недопрен од сенката.

Месечината всушност ќе изгледа малку црвена за време на затемнувањето на Месечината поради процесот познат како Рајлиево расејување.

„Истиот феномен што го прави нашето небо сино и нашите зајдисонца црвени предизвикуваат Месечината да стане црвена за време на затемнувањето на Месечината. Светлината патува во бранови, а различните бои на светлината имаат различни физички својства. Сината светлина има пократка бранова должина и полесно се расфрла со честички во атмосферата на Земјата отколку црвената светлина, која има подолга бранова должина“, бјаснува НАСА на својата веб-страница.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @cosmic.earth.priestess

Последното делумно затемнување на Месечината кое се протегало се случило на 18 февруари 1440 година. Следниот пат кога Земјата ќе види делумно затемнување на Месечината долго како овој месец ќе биде на 8 февруари 2669 година.

Зошто е толку долго? Како што може да претпоставите, обичните движења на световите во вселената играат улога.

Помеѓу 07:02 и 13:03 на 19 ноември, Сонцето, Земјата и Месечината ќе дојдат во речиси совршено порамнување. Земјината сенка ќе падне на Месечината, што ќе резултира со делумно затемнување на Месечината. На максималната точка на затемнувањето – во 10:02 – 99% од лицето на Месечината ќе биде покриено со темниот внатрешен дел од Земјината сенка, наречена умбра. Преостанатиот дел од лунарниот диск ќе биде длабоко во полесниот, надворешен дел од Земјината сенка, познат како пенумбра.

Овој феномен најдобро ќе го забележат оние во Северна и Јужна Америка, како и делови од Источна Азија, со тоа што ќе имаат најдобар поглед на целосното затемнување на Месечината.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Steven Madow (@stevenmadow)

Целокупното времетраење на затемнувањето во ноември 2021 година – од моментот кога Месечината ќе влезе во пенумбралната сенка на Земјата, до моментот кога ќе замине – ќе биде околу 21.693 секунди (околу 6 часа и 2 минути). За нецелосното затемнување на Месечината – со други зборови, затемнување на Месечината кое има само пенумбрални и делумни фази – ова е невообичаено долго траење.

„Истиот феномен што го прави нашето небо сино и нашите зајдисонца црвени предизвикуваат Месечината да стане црвена за време на затемнувањето на Месечината“, објаснува НАСА на својата веб-страница.

„Светлината патува во бранови, а различните бои на светлината имаат различни физички својства. Сината светлина има пократка бранова должина и полесно се расфрла со честички во атмосферата на Земјата отколку црвената светлина, која има подолга бранова должина“.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Шестмина бугарски воени претставници обвинети за шпионирање во корист на Русија

Следно

Глобална студија: Маските се најефикасното оружје против ковид-19

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian