СЗО: Рапидно расте бројот на заразени од ковид-19 во Европа

1 min read

Светската здравствена организација извести за осум отсто зголемување на инфекциите со коронавирус во Европа минатата недела.

Новите случаи се над 2.100.000. Повеќе од 28.000 починале – пет отсто повеќе.

Во светот, инциденцата е зголемена за шест отсто, а бројот на смртни случаи за еден отсто. САД известуваат за најголем број заразени во текот на неделата. Следат Русија и Германија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Ангелов: Во кол центарот 112 потребни се луѓе кои знаат да работат во услови на стрес

Следно

Дневен хороскоп за 17 ноември: Владее задоволство и чувство на среќа

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian